Ulica Włókiennicza w Łodzi to niedługa, mająca 313 metrów uliczka łącząca ulice Jana Kilińskiego i Wschodnią. Przed wojną ulica nosiła nazwę Kamienna – w czasie okupacji niemieckiej nazywana była „Von-Stein-Strasse” (czyli Kamienna właśnie).

Ulica zdobyła sławę dzięki piosence Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej” z końca lat 50. XX w. W 2004 roku z inicjatywy członków grupy artystycznej „Krag”, odsłonięto płaskorzeźbę-fontannę „Kochankowie z ulicy Kamiennej”.

Pod numerem 11 mieści się willa Hilarego Majewskiego, jednego z głównych architektów Łodzi. Powstało nowe miejsce przeznaczone do odpoczynku, rekreacji i organizacji lokalnych wydarzeń – Pasaż Majewskiego.

Ulica została poddana rewitalizacji. Prace na Włókienniczej obejmują nie tylko remont ulicy, ale też gruntowną przebudowę we wnętrzach kamienic i na podwórkach. Elewacje części kamienic są bardzo charakterystyczne, awangardowe, a nawet ekstrawaganckie. Ta rewitalizacja w Łodzi ma sprawić, że zmieni się cały kwartał. Nowa Włókiennicza ma być impulsem do rozwoju tej części Łodzi.

Niniejszy album z fotografią architektury jest inwentaryzacją kamienic ulicy Włókienniczej w końcowym etapie inwestycji jakim jest rewitalizacja tego kwartału.